سه شنبه, 29 خرداد 1397 07:09

GCL

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(5 رای)
 

ژئوسنتتیک کِلِی لاینر (به انگلیسی: Geosynthetic clay liner) که به صورت مخفف «جی‌سی‌ال» (GCL) گفته می‌شود، طبق تعریف ژئوکامپوزیت در واقع نوعی ژئوکامپوزیت است اما به دلیل کاربرد گسترده و عملکرد مشابه ژئوممبران به صورت جداگانه نیز در نظر گرفته می‌شود و متشکل از ورقه‌های ژئوسنتیک با میان لایه‌های رسی (بنتونیتی) بوده و برای جلوگیری از نشت آب و آب‌بندی مورداستفاده قرار می‌گیرند. نوع متداول آن متشکل از یک لایه بنتونیت در میان دو ورقه ژئوتکستایل یا در میان یک لایه ژئوتکستایل و ژئوممبران می‌باشد. این دو لایه به روش‌های گوناگونی مانند چسباندن، دوختن یا سوزنکاری به یکدیگر متصل می‌شوند. عملکرد GCL به خاصیت تورمی بنتونیت مربوط می‌شود، زمانی که بنتونیت با آب تماس پیدا می‌کند متورم می‌شود و تمام خلل و فرج بین دو لایه ژئوتکستایل را پر می‌کند و مانع عبور آب می‌شود. مزیت ویژه GCL، خاصیت خود ترمیمی و همجوشی است.

  • مزایای استفاده از عایق جی‌سی‌ال:
  1. نصب سریع وآسان
  2. هدایت هیدرولیکی پایین
  3. قابلیت خود ترمیمی سوراخ‌ها به وسیله تورم بنتونیت
  4. کاهش هزینه‌ها
  5. امکان ساخت مخازن آب با هر حجمی


«جی‌سی‌ال» (GCL) Geosynthetic clay liner  نوعی عایق غشایی مرکب بتونیتی خودمتراکم می باشد که از دولایه ژئوتکستایل نبافته و بافته که مابین آنها گرانول بنتونیت سدیم یا کلسیم پرشده است و سه لایه به روش دوخت سوزنی به یکدیگر متصل شده است.
یکی از خصوصیات بارز این لایه ها خاصیت خود ترمیمی آنها می باشد یعنی در اثر نفوذ یک شیء خارجی آن را در بر می‌گیرد و اجازه عبور آب و گاز از اطراف آن را نمی دهد.البته این شرایط برای پارگی ها و سوراخ های کوچک میباشد و پارگی های ناشی از برش و گسیختگی نیاز به ترمیم خاص دارند. نفوذناپذیری GCL به خاصیت تورمی بنتونیت مربوط می‌شود، زمانی که بنتونیت با آب تماس پیدا می‌کند متورم می‌شود و تمام خلل و فرج بین دو لایه ژئوتکستایل را پر می‌کند و مانع عبور آب می‌شود.

مزایای استفاده از عایق جی‌سی‌ال:
نصب سریع وآسان
هدایت هیدرولیکی پایین
قابلیت خود ترمیمی سوراخ‌ها به وسیله تورم بنتونیت
کاهش هزینه‌ها
امکان ساخت مخازن آب با هر حجمی

اکبر مروتی, [23.04.18 02:22]
موارد کاربرد Gcl
۱.آب بندی فونداسیون ساختمان ها و سازه ها 
۲.آب بندی تونل ها و سازه های زیرزمینی
۳.سطوح زیرین محل پوشش دفن زباله (لندفیل)
۴.آب بندی مخازن نفت و گاز 
۵.لایه پوشش مخازن ثانویه، کانال ها و منابع آب
۶.آب بندی دایک های خاکی و خاکریزهای راه و راه آهن

مشاهده 1199 مرتبه آخرین بروز رسانی سه شنبه, 29 خرداد 1397 07:25
گروه طراحی وب و سئو سعید

شرکت سبز اندیشان قطره - اکبر مروتی