پنج شنبه, 01 آذر 1397 06:19

ژئوممبران

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(97 رای)
 

ژئوممبران (انگلیسی: Geomembrane) به ورق‌هایی گفته می‌شود که بدون نیاز به زیرساخت می‌تواند بعنوان عایق مورد استفاده قرار گیرد. این ورق‌ها با استفاده از جوش حرارتی یا روشهای مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند. ورق ژئوممبران از پلیمرهای مختلفی مانند پلی پروپلین، پلی اتیلن یا پلی وینیل کلراید ساخته می‌شود. از ژئوممبران برای عایق‌بندی استخرهای خاکی، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی استفاده می‌شود

 

ژئوممبران
ژئوممبران لایه ای منعطف از جنس پلب اتیلن PVC, EPDM, (VLD, LD, HD)PE و ... می باشد که امکان عایق کاری انواع سطوح را با کمترین زیرسازی ممکن فراهم می کند و به عنوان یک غشاء نفوذ ناپذیر در برابر انواع سیالات (گازها، موادآلی، محلول های شیمیایی، آب و ...) شناخته می شوند.
ژئوممبران بطور مستقیم روی بستر خاکی یا بتنی قرار می گیرد و مانع از عبور سیالات (هنگام نگهداری در استخرها یا هنگام انتقال در کانال ها) می گردد. با توجه به نوع پلیمر استفاده شده در تولید ژئوممبران این محصول دارای انواع متفاوتی می باشد امانوعی که بواسطه قیمت و عملکرد مظلوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ژئوممبران از جنس پلی اتیلن سنگین (HDPE) می باشد.

ویژگی های ورق ژئوممبران:
الف: نفوذپذیری:
ژئوممبران دارای ضریب نفوذپذیری بسیارکم k=2.7*10-15 در حدود ده هزار برابر نفوذناپذیرتر از بتن یا آسفالت و صدهزار برابر نفوذناپذیرتر از خاک رس می باشد. باید توجه داشت که ژئوممبران در تمام دوران استفاده نفوذ ناپذیر باقی می ماند اما بتن و یا رس به دلیل تاثیرپذیری از محیط به تدریج و برزن به سرعت نفوذ پذیر می شوند .با توجه به ضریب نفوذ پذیری بسیار کم ورق ژئوممبران می توان گفت هیچ مایعی امکان عبور از ژئوممبران را ندارد.
ب: انعطاف و کرنش پذیری فوق العاده:
 ژئوممبران پلی اتیلنی بدون آنکه نفوذپذیر شود قابلیت تحمل کشش به میزان حداقل ۷ برابر طول اولیه خود را دارد. این کرنش پذیری ژئوممبران را قادر به تحمل تنش های ناشی از نشست بستر یا پدیده آپلیفت ناشی از جمع شدن آب و گاز در زیر پوشش می نماید. ژئوممبران به دلیل ساختار همگن و ایزوتروپیک در تمامی ابعاد کرنش پذیر است و توانایی تحمل نیروهای با ماهیت سه بعدی نظیر زلزله را دارد.

ج: مقاومت در مقابل کشش فشار و ضربه
ژئوممبران علیرغم ضخامت کم در مقایسه با دیگر انواع پوشش ها به خوبی نیروهای گسترده وارد شده بر آن را تحمل می نماید.ژئوممبران را می‌توان با وارد آوردن فشار های متمرکز مثلا با اجسام نوک تیز یا ضربات شدید و متناوب سوراخ نمود، اما این محصول در مقابل فشارهای غیر متمرکز مثل عبور چرخ های لاستیکی مقاوم است.
د: امکان استفاده بدون پوشش
مواد افزودنی مقاوم کننده در مقابل اشعه ماورا بنفش که هنگام تولید ژئوممبران به آن اضافه می‌شود می‌تواند دهها سال دوام آن را در مقابل نور خورشید و دیگر عوامل محیطی تضمین نماید.ه: خصوصیات شیمیایی:
ژئوممبران های پلی اتیلنی از نظر شیمیایی کاملاً خنثی می باشند.جداول مقاومت شیمیایی ژئوممبران نشان‌دهنده دوام مطلوب آن در مجاورت با قویترین مواد اسیدی قلیایی یا آلی موجود در طبیعت می باشد.ژئوممبران هیچ‌گونه تبادلات شیمیایی با آب ندارد براین اساس می‌توان آن را در مجاورت آب شرب نیز به کار برد.
و: دوام در مقابل عوامل محیطی و بیولوژیک:
ژئوممبران های پلی اتیلنی در مقابل رویش نی علف هرز و دیگر گیاهانی که قادر به تخریب پوشش های دیگر می باشند مقاوم است.همچنین جانوران جونده، باکتری ها، جلبک ها و دیگر عوامل حاضر در خاک و آب و محیط اطراف قادر به آسیب رساندن به ژئوممبران نمی باشند

 

 

مشاهده 2269 مرتبه آخرین بروز رسانی پنج شنبه, 01 آذر 1397 11:14